Najem okazjonalny

Najem okazjonalny

Umowa najmu okazjonalnego to jeden z rodzajów najmu długoterminowego, który zabezpiecza właściciela mieszkania, jeżeli jednak lokator jest uczciwy nie ma powodów do obaw.

Właściciel mieszkania może zakończyć jego najem z kilku powodów. Umowa najmu może  wygasnąć,  wynajmujący może rozwiązać umowę z powodu braku regularnych płatności za najem lub naruszeń ustaleń zawartych w umowie. Wynajmujący może też przestać chcieć wynajmować swoje mieszkanie.

Umowa najmu okazjonalnego zabezpiecza interesy właściciela mieszkania, nie każdy zatem może chcieć ją podpisać. Z punktu widzenia właściciela warto podjąć trud znalezienia najemcy, który zawrze takiego rodzaju umowę.

Warunkiem umowy najmu okazjonalnego jest, aby najemcą była osoba fizyczna. Oznacza to, że właścicielem może być zarówno osoba fizyczna, jak i firma. Ten rodzaj umowy jest zatem niemożliwy do podpisania np. z firmą, która chciałaby wynająć mieszkanie pod siedzibę swojej firmy.

Umowa najmu okazjonalnego nakłada ograniczenia czasowe. Może zostać podpisana na okres co najwyżej 10 lat. Podpisanie umowy, jak i wszelkie zmiany w jej treści, wymagają formy pisemnej. W przypadku umowy o najem okazjonalny wysokość kaucji, jaką wnosi przyszły lokator, nie może być wyższa niż sześciokrotność miesięcznego czynszu za wynajem.

Na umowę najmu okazjonalnego składa się nie tylko umowa najmu, ale również załączniki. Strony muszą dołączyć do umowy oświadczenie najemcy, że poddaje się on egzekucji i zobowiązuje opuścić lokal w ustalonym terminie i określonym w umowie stanie technicznym. Przyszły lokator musi wskazać adres, pod który będzie mógł wyprowadzić się po opuszczeniu wynajmowanego mieszkania. Oświadczenia te muszą być sporządzone w formie aktu notarialnego.

 

Pełna treść artykułu na: otodom.pl

Porównywarka ofert